LOGO

CHIPTUNING

vyplňte si konfigurátor a zistite ako môžme vaše auto zlepšiť
Konfigurátor – kliknite tu

Naše Výhody

Modifikácia a optimalizácia softwaru riadiacej jednotky

Chiptuningom sa zaoberáme už od roku 2002. Je to pre nás hlavný obor činnosti. Na tomto poli sme vsadili na renomovaných rakúskych úpravcov, ktorí majú mnohoročné skúsenosti s vývojom a úpravami. Spoluprácu s nimi úspešne udržiavame, a dnes už máme vlastnú databázu niekoľko tisíc upravených programov pre rôzne značky áut, väčšinou nemeckej a francúzskej výroby, s riadiacimi jednotkami (ECU – Elektronic Control Unit) predovšetkým BOSCH a SIEMENS, ale čiastočne tiež MAGNETI MARELLI, DELCO, DENSO (Subaru). Skúsenosti našich partnerov i naše vlastné, zaručujú najvyššiu kvalitu úprav. To potvrdzujú aj zákazníci tým, že sa k nám opakovane vracajú.

Modifikácia softwaru - chiptuning. Čo to vlastne je?

Ide o preprogramovanie a výmenu tzv. EPROM pamäti, teda elektronického pamäťového bloku so sériovým programom, za program optimalizovaný, modifikovaný pre vyšší výkon a točivý moment. Auta sú zhruba od roku 1986 vybavované riadiacimi jednotkami, ktoré regulujú vstrekovanie paliva, zapaľovanie, čidla klepania, a mnoho iných úkonov, dôležitých pre správny a optimálny chod motora. Výrobcovia áut musia prispôsobovať a zostavovať sériové programy s ohľadom na najhoršie možné varianty prevádzky, nech sa to týka klimatických podmienok, alebo kvality paliva, a v neposlednej rade spotreby a s veľkou rezervou dané emisné limity.

A práve tu môžu prísť k slovu úpravcovia a využiť všetky tieto rezervy. Tzv. „hracím poľom“ pre modifikáciu softwaru riadenie motora je možne optimalizovať charakteristike vstrekovania, časového zapaľovania, a pod. U zážihových motorov je počítane s využitím kvalitného paliva (Natural Plus 98 okt.).

 

Pojmy, o ktorých by ste mali vedieť

Reálne možno docieliť optimalizáciou softwaru nárast výkonu a točivého momentu u atmosférických motorov o 5-8%, u preplňovaných až o 25-30%. Maximálni rozdiel vo výkone a toč. momente však nemusí vždy zákonite ležať na vrchole, ale môže byť rozhodujúci už i v nižších alebo stredných otáčkach. Výkony nie sú hnane na hranicu maxima, ale rozhoduje životnosť, spotreba, emisie a každodenné používanie auta.

Pri rýchlych a silných áut sa dá v niektorých prípadoch odstrániť obmedzovač maximálnej rýchlosti (V-MAX), ktorý potom umožňuje jazdu až k hranici 300km/hod.

Tuningové programy sa vyvíjajú vždy presne k danému číslu ECU (riadiacej jednotky), takže sa nejedná o žiadne univerzálne dáta, a nie sú medzi autami zameniteľné. Riadiaca jednotka po úprave plne komunikuje so servisnou diagnostikou, nezapisuje žiadne chyby, a úpravu nemožno diagnostikou odhaliť. Len v prípade priameho merania jednotlivých parametrov, alebo fyzickým rozrobenia riadiacej jednotky.

Zníženie životnosti motora je po softwarovej úprave z najväčšej časti závisle na využívaní plného výkonu a zaobchádzaním s autom, vrátane riadnej údržby a servisných kontrol. U atmosférických motorov sa o zníženie životnosti takmer hovoriť nedá, u preplňovaných je to cca. 7-10% a to sa týka skôr časti motora, ako je napríklad turbodmychadlo.

Softwarovou úpravou je vždy možne vrátiť do sériových prevedení. Pred i po úprave softwaru, musí riadiaca jednotka plne komunikovať so servisnou diagnostikou. Nepatrne zvýšené množstvo vstrekovaného paliva sa prejaví lepším spaľovaním a nižšími teplotami pri horení zmesi. Nižšia teplota je veľmi dôležitá, a zabraňuje poškodeniu motora (napríklad prepálenie piestov a pod.), ohorenie lopatiek turba, či poškodenie lambdasondy.

Vzhľadom k tomu, že sa nevykonávajú žiadne mechanické zásahy do motora, nie je potrebné zapisovať úpravu do technického preukazu.

Ponúkame Vám okrem iného aj 14-dennú záruku spokojnosti, kedy môžete úpravu vyskúšať a v prípade vašej nespokojnosti vrátime do jednotky originálne software a zaplatenú čiastku v plnej výške.

Ďalej poskytujeme záruku 24 mesiacov na riadiacu jednotku motora a 60 mesiacov na upravený software.

Na záver je treba upozorniť, že nie všetky firmy používajú rovnako kvalitné programy. I tu môžete naraziť na nekvalitne a zle upravený software, anonymne stiahnutý z internetu. V lepšom prípade môžu byť jazdné výkony nedostatočné, v horšom prípade môže dôjsť až k poškodeniu motora. Je preto na mieste zvážiť, v ktorej firme si necháte úpravu urobiť. Zvážte zároveň, aké následné služby ponúkajú.

Doplňujúce info:

  • Podporované vozidlá pre chiptuning CMD
  • Podporované vozidlá pre chiptuning BS
  • Podporované vozidlá pre chiptuning BDM

Pôsobíme po celom Slovensku

ZÁPADNÉ SLOVENSKO : Bánovce nad Bebravou, Bernolákovo, Bratislava, Cífer, Dunajská Streda, Galanta, Handlová, Hlohovec, Holíč, Hurbanovo, Ilava, Komárno, Leopoldov, Levice, Malacky, Myjava, Nemšová, Nitra, Nová Dubnica, Nové Mesto Nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prievidza, Púchov, Senec, Senica, Sereď, Skalica, Svätý Jur, Šahy, Šaľa, Štúrovo, Topoľčany, Trenčín, Trenčianske Teplice, Trnava, Vráble, Zlaté Moravce

STREDNÉ SLOVENSKO : Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bojnice, Brezno, Bytča, Čadca, Detva, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Fiľakovo, Halič, Hriňová, Kremnica, Krupina, Liptovské Revúce, Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Muráň, Námestovo, Nová Baňa, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Ružomberok, Slovenská Ľupča, Turzovka, Veľký Krtíš, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina

VÝCHODNÉ SLOVENSKO : Bardejov, Humenné, Gelnica, Kežmarok, Košice, Levoča, Lipany, Ľubica, Michalovce, Moldava nad Bodvou, Prešov, Poprad, Rožňava, Sabinov, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svidník, Svit, Trebišov, Vranov nad Topľou, Ždiar